Любимото зелено смути


▪️ шепа спанак
▪️ шепа броколи
▪️ 1 банан
▪️ 1 ябълка
▪️ 1см пресен корен от джинджифил
▪️ 1ч.л. спирулина
▪️ чаша вода или ядково мляко

Смесете всички съставки в блендер до получаване на хомогенна смес. Отпийте и се насладете на лекия и свеж вкус.

Макар и да не са от най-популярните, броколите със сигурност са един от най-питателните зеленчуци. Тяхната хранителна стойност и уникални свойства за борба с редица заболявания се дължи на високото съдържание на фибри, антиоксиданти, витамини от група В, А, С, К, желязо – хранителни вещества, всяко едно от които е от съществено значение за здравословния начин на хранене.

Броколите също са получили висока оценка като средство за борба с остеоартрита. Широкият спектър полезни свойства на броколите за здравето засяга цялото тяло и предотвратява развитието на ракови клетки.

Може би най-важната от ползите от броколите е способността за борба с онкологичните заболявания. Броколите допринасят за детоксикацията на организма и вследствие на това за предотвратяване на рак. Според някои изследвания броколите могат да помогнат за забавяне на прогресирането на рак на гърдата, пикочния мехур, дебелото черво и яйчника.

Важна роля в превенцията играят индолите и изотиоцианатите, които се съдържат в този зеленчук. По време на проучване, изследователи от Университета на Илинойс откриват, че противораковите свойства на броколи могат да бъдат увеличени н чрез добавяне на остри на вкус продукти, съдържащи ензима тирозиназа, като хрян, горчица и уасаби.

Други изследвания, проведени в Университета в Балтимор, обнадеждават, че сулфорафан и изотиоцианат увеличават активността на групи противоракови ензими. В допълнение, бета-каротинът, който също се съдържа броколите се превръща в във витамин А в тялото и също насърчава профилактиката  на онкологичните заболявания.

Броколи са от полза при депресия

Броколите са добър източник на фолиева киселина, която, освен другото, допринася за повишаване на настроението. Без фолиева киселина работата на мозъчните клетки се влошава. Не е изненадващо, че дефицитът на фолиева киселина увеличава риска от депресия, причинява умора, проблеми с паметта, а може би и по-сериозни психични проблеми като шизофрения.

Хората, които съзнателно се увеличили в храната си съдържанието на Зелените зеленчуци, като броколите, твърдят, че след известно време започват да се чувстват по-добре и по-щастливи.

Броколите са полезни за здравето на костите.

Броколите подобряват здравето на костите. Те съдържат калций и витамин К – и двете са важни за здравето на костите и предотвратяването на остеопороза.

Броколи за здравето на нервната система.

Броколите спомагат за поддържането на здрава нервна система и балансират отрицателните ефекти на натрий върху кръвното налягане. Богати са на калий, който помага за стабилизиране на кръвното налягане, за поддържане на здравето на нервната система и за подобряване на функцията на мозъка.

Броколите са от полза за сърцето.

Броколите могат да помогнат за предотвратяване на сърдечно-съдовите заболявания. Някои изследвания показват, че витамин В6 и фолиевата киселина, на които са богати броколите, защитават организма от сърдечно-съдови заболявания и инсулт.

Броколите допринасят за добро за храносмилане.

Броколите подобряват храносмилането и помагат за предотвратяване на запек, което се дължи на високо съдържание на фибри.

Броколите подобряват зрението и състоянието на кожата.

Броколите съдържат лутеин, който е много важен за здравето на очите. Изследванията показват, че лутеинът помага да се предотврати възрастовата дегенерация на макулата и катаракта. Освен това, броколите съдържат витамин А, който също е необходим за зрението. Богати са и на глюкорафанин, който предотвратява увреждането на клетките от ултравиолетови и стареене процеси.

Броколите подсилват имунитета.

Броколите подобряват имунитета поради високото съдържание на витамин С, което укрепва имунната система и помага за борба с инфекциите. Сулфорафан е най-важният елемент в броколите и помага на тялото да се изчисти от токсините, което повишава устойчивостта към настинки.

Още една ценност на броколите е, че този зеленчук не съдържа нишесте, така че смело може да бъде включен във всяка една нисковъглехидратна диета.