Защо трябва да почистваме добре зеленчуците и плодовете преди консумация?

В днешно време почти няма растителни продукти, които да са 100% чисти от пестициди. Официалното обяснение е, че употребата на пестициди е свързана с борбата с вредители и преносители на зарази като комари, кърлежи, мишки и плъхове, както и за борба с плевелите, унищожаващи реколтата. В земеделието като цяло се използват огромен брой пестициди, като двата най-популярни класа, са хербициди и инсектициди. За жалост все по-голям брой научни изследвания свързва употребата на представители на тези класове с различни болести. Според една американска неправителствена организация средната продължителност на живота на земеделските работници в САЩ е 49г. и че много от случаите на отравяне с пестициди при тези работници изобщо не се докладват. За някои хора “био” продуктите за добро и достъпно решение, за други са трудно и скъпо, но и едните и другите е добре да знаят, че “био” НЕ означава 100% без химикали! Също като конвенционалните и био земеделците имат нужда от препарати за борба с плевели и вредители. Разликата е, че при тях изборът е значително по-ограничен и сведен до считани за безвредни натурални и минерални продукти.

Как да почистваме зеленчуците и плодовете от пестицидите?

Според едно проучване на Connecticut Agricultural Experiment Station при измиването под течаща вода намаляват (без да се измиват напълно!) остатъците от 9 от 12-те тествани пестицида. Извършвани са много експерименти и проучвания, като се установява, че именно содата допринася за отстраняване на най-голям процент остатъчни пестициди.

Почистване с готварска сода

При опит с ябълки използваният разтвор съдържа приблизително 10г сода на 1л вода, а накисването е продължило не повече от 15 минути, като са отстранени голям процент от пестицидите, при това не само от кората на ябълките, а и под тях. Содата допринася за отстраняване на най-голям процент остатъчни пестициди при това не само от кората на ябълките, а и под тях.

Почистване със сол и оцет

Разтворите със сол и оцет действат значително по-ефективно от чистата вода и премахват близки по стойност (между 65% и 79% от остатъчните пестициди). При накисването в оцет обаче има остатъчен оцетен дъх по зеленчуците и цялостно той по-скъп от обикновената сол, но така или иначе ефектът е сходен.

За съжаление, в днешно време, дори органичните плодове и зеленчуци съдържат химикали. Затова е изключително важно независимо какви зарзавати купуваме да ги почистваме добре преди употреба.

Измиването под течаща вода е абсолютният минимум. Изтъркването с четка или гъба е допълнителна полезна стъпка. Накисването в разтвор със сол, оцет или сода за хляб, комбинирано с измиване, е методът, който гарантира най-малко остатъчни химикали в третираните по този начин плодове и зеленчуци.