Необходимите продукти са:
500гр. леща
1 глава лук
2 стръка пресен чесън (или 3-4 скилидки)
2 бр. моркови
1 бр. червена чушка
целина на кубчета (по желание)
1 бр. домат
1ч.л. червен пипер
чубрица на вкус
сол на вкус
Измитата леща заливате със студена вода и варите до омекване. През това време в дълбок съд задушавате в малко зехтин лукът, чесъна, морковите, чушката и целината. Когато се задушат прибавяте домата, нарязани на кубчета. Смесете зеленчуците с полусварената леща в тава или в дълбок съд с капак, добавете подправките и вода, която почти да покрие лещата. По желание може да подредите върху нея кръгчета домати. Сложете съда в предварително загрята фурна на 200°С и печете за около 20-30мин.Когато лещата е готова я поръсете с пресен магданоз и чесън.
Лещата има редица ползи за здравето, заради които си струва човек по-често да похапва от нея. Лещата е и един от най-добрите естествени заместители на месото заради своето високо съдържание на протеини и други полезни вещества.
Тя помага за намаляване на холестерола, тъй като има високо съдържание на разтворими фибри. Намаляването на холестерола от своя страна понижава риска от сърдечни заболявания и инсулт, като поддържа артериите „чисти”.
Лещата също така е източник на фолиева киселина и магнезий, които допълнително допринасят за здравето на сърцето. Фолатът понижава нивата на хомоцистеин – сериозен рисков фактор за сърдечни заболявания. Магнезият от своя страна подобрява притока на кръв, кислород и хранителни вещества в тялото. Ниските нива на магнезий са пряко свързани със сърдечни заболявания.
От всички бобови растения и ядки лещата е трета по съдържание на протеини. 26% от калориите на лещата се приписват на протеини, което прави тази храна здравословен източник на полезното хранително вещество. Неслучайно лещата присъства в менюто на вегетарианци и вегани.
Лещата има свойството на балансира нивото на рН в организма, което както знаем е изключително важно за здравето на човек. Лещата подпомага борбата с киселинната среда на червата и стимулира здравословния бактериален растеж.
Заради своето съдържание на фибри и сложни въглехидрати лещата увеличава енергията. Освен това лещата е добър източник на желязо, който транспортира кислород в тялото и който е от ключово значение за производството на енергия и добрата работа на метаболизма.
Въпреки че лещата съдържа всички тези полезни вещества като фибри, белтъчини, минерали и витамини, тя има ниско съдържание на калории и почти никакви мазнини. В една чаша сварена леща има 230 калории, които обаче ще ви накара да се почувствате сити и удовлетворени за дълго.